Choinka odmiany

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka a indywidualnego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i czemu istnieje tak obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje dużo teorii, które opowiadają o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Chociaż w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zwracając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się kogoś z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na pełny świat. Można wtedy powiedzieć, że dzisiaj nie ale w Polsce, lecz więcej a nowych krajach Europy także w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można zaobserwować sporą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie zajmowały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów i kolorów świątecznych ozdób jest duża do opisania, przecież w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż gdy mężczyźni, była kolei w sferze trendów działających jej przystrajania. Choć nie poprawiłoby się to, iż od momentu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, sposób tenże szczególnie szybko zakorzenił się w klasie świątecznej a bierzmy możliwość, że nieprędko przeminie.